12 Ağustos 2017 Cumartesi

Kitaplar ve Okuma Üzerine 'Bullet Journal'Merhaba,

Geçen gün Instagram'da bu görselin altında bir soru sormuştum; ya ilgi çekmedi ya da Instagram'ın genel durumu fotoğrafı beğen geç şeklinde arada kaynadı bu sorum. Ben de bloga yazayım istedim ki zaten burada hep çok güzel yorumlar oluyor, değişik fikir alışverişleri yapılabilir diye düşündüm.

"Bullet Journal" gibi yalnızca kitap için tutulacak bir günlükte sizce neler olmalı? Ben de Moleskine Book Journal var, okuduğunuz kitaplar hakkında bilgileri, alıntıları, yorumları yazabileceğiniz ve farklı bilgiler, alışveriş listeleri vb yazılar ekleyebileceğiniz sayfaları var, daha önce burada da birkaç defa paylaşmıştım. Ama kendiniz böyle bir günlük tutsanız, yani popüler "bujo" tarzı, farklı neler eklerdiniz? Yabancı bazı hesaplarda değişik sayfalar görüyorum ama sadece kitap günlüğü/book journal tarzı örnekler görmedim, bildikleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Bunu direkt Instagra paylaşımımdan kopyaladım yani kısaca şu meşhur "bullet journal"lardan yapmak istiyorum; belli bir temada kendi günlüğünüzü oluşturuyorsunuz. Bunu genelde ajanda şeklinde yapıyorlar ama farklı temalar da ekliyorlar içine. Ben bu kadar genel olmaktan ziyade sadece kitap üzerine her gün birşeyler yazabileceğim bu tür bir ajandam olsun istedim. Aklımda birkaç fikir var ama sizin önerilerinizi de bekliyorum.

Sevgiler,5 yorum:

 1. Merhaba,

  Ben uzun zamandır böyle bir kitap günlüğü tutuyorum. Öncelikle kitabı hangi tarihler arasında okudum, kaç günde bitirdim bunları yazıyorum. Varsa o kitabı okurken olan önemli olaylar ve o kitabı okuduğum değişik yerler (sahilde, otobüste gibi) bunlara dair başlıklara bu bilgileri kaydediyorum. Örneğin Antalya'ya tatile gitmiştik, çok güzeldi ya da sınav zamanı sıkıntılı bir dönemdi gibi. Son olarak da kitapla ilgili düşünce ve hislerimi yazıyorum. Çok eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivite, şiddetle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 2. Ben lisedeyken Alman Edebiyatı, Rus Edebiyatı, Fransız Edebiyatı diye ayrı okumalar yapıyordum. Belki böyle niş konular üzerine sayfalar ayrılabilir.

  YanıtlaSil
 3. Bullet Journal'ımda okumuş olduğum kitapları ve ilgimi çeken veya bana tavsiye edilen kitapların listesini tutuyorum. Bullet Journal sistemini sırf kitap için kullanana ben de rastlamadım henüz. Ama şu an aklıma gelen, defterinde o günün sayfasına hangi kitaba başladığını veya bitirdiğini, ya da seni etkileyen bir alıntıyı okuduğun günün sayfasına yazabilirsin. Böylelikle kronolojik bir 'log' (Türkçesini bilemedim) oluşmuş olur.

  YanıtlaSil
 4. Açıkçası bu fikir benim de çok hoşuma gitti. Pekala uyarlanabilir. Hımmm biraz daha araştırma yapayım nacizane fikirlerimi yazarım.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, öncelikle blogunuzun sağ tarafında bulunan kitap bloglarını çok iyi düşünmüşsünüz. Hala güncelliğini koruyan bir sürü kitap sever buldum. Teşekkür ederim.

  Konuyla ilgili olarak da benim bu güne en beğendiğim tema http://okuyorumyaziyorum.com blogunda kullanılanı. Sahibini tanımıyorum ama çok güzel kategorize etmiş. Kitaplarla dolu bir odaya girmiş hissi veriyor.

  YanıtlaSil